Wady wzroku – co warto wiedzieć o stożku rogówki?

Zobacz więcej informacji o leczeniu stożka rogówki na https://voigtklinikaoka.pl/uslugi/stozek-rogowki/.

Stożek rogówki to schorzenie, które w dużym stopniu utrudnia życie – pogarsza jakość widzenia, a przy tym może powodować inne choroby oczu. W nowoczesnych klinikach okulistycznych okuliści potrafią jednakże sprostać tym problemom. Jak zatem powinno przebiegać leczenie stożka rogówki?

Stożek rogówki w wielu przypadkach towarzyszy innym chorobom oczu

Rogówka to przezroczysty element gałko ocznej, który silnie koncentruje promienie świetlne. Znajduje się przed tęczówką i jest słabo ukrwiona, jednakże posiada dużo receptorów bólowych. W okolicy trzeciej dekady życia może ulec zniekształceniu przejawiającemu się ścieńczeniem i uwypukleniem w centralnej części. Dzieje się tak w wyniku nadwątlenia tkanki, która prawdopodobnie ulega działaniu rodników. Stożek rogówki wywołuje niezborność i krótkowzroczność, przez co pacjent widzi kategorycznie gorzej i staje się wrażliwszy na promienie świetlne. Chorzy uskarżają się również na podrażnienie oczu, niekiedy zdarza się też widzenie podwójne. Choroba ta nierzadko współistnieje z pozostałymi wadami oczu, przykładowo zapaleniem spojówek wywołanym alergią. Szczęśliwie obecnie osiągalne jest efektywne leczenie stożka rogówki. We wczesnej fazie dolegliwość jest niwelowana przy pomocy soczewek kontaktowych albo okularów, z czasem natomiast potrzebne jest wykonanie zabiegu w klinice okulistycznej.

Korekta stożka rogówki – możliwe zabiegi

Korektę stożka rogówki przeprowadza się za pośrednictwem przeróżnych zabiegów medycznych. Aktualnie najskuteczniejszym sposobem na poprawę ostrości widzenia jest wszczepienie pierścieni śródrogówkowych oraz cross linking. Współczesne kliniki okulistyczne podejmują się również korekty stożka rogówki za pomocą modelowania, tj. zabieg Topoguided. Znakomite rezultaty zapewniają zabiegi korzystające z technologii mapowania rogówki, dzięki czemu można osiągnąć regularną powierzchnię tkanki, a to z kolei pozwala na korygowanie krótkowzroczności czy też niezborności za pomocą soczewek kontaktowych. Pacjenci mogą również po kilku miesiącach udać się na zabieg z użyciem lasera, który kompletnie eliminuje wadę wzroku.

Dane teleadresowe:
Voigt Klinika Oka
ul. Bobrzyńskiego 14 - Blok C
30-348 Kraków

Mob.: +48 537 553 553
E-mail: [email protected]