Likwidacja blizn rogówkowych – co warto o tym wiedzieć?

Zainteresowany likwidacją blizn rogówki? Skieruj się tutaj.

Oko jest delikatnym elementem ciała i w każdej chwili można je uszkodzić. W rezultacie przeróżnych urazów mechanicznych czy chorób na powierzchni rogówki tworzą się blizny, które w mniejszym lub większym stopniu rzutują na jakość widzenia. Blizny rogówki można jednak zlikwidować, wykorzystując osiągnięcia laserowej korekcji wzroku.

Blizny rogówki – jakie generują skutki?

Rogówka jest wypukłą, zewnętrzną warstwą oka, która je ochrania, a przy tym kontroluje sposób, w jaki światło dociera się do wewnętrznych warstw. Jest nieprzezroczysta, nieunaczyniona, jak również niezwykle sprężysta i mimo iż najczęściej niewielkie jej otarcia goją się same, w wielu przypadkach tworzą się zbliznowacenia, również na skutek naszej nieostrożności. Co jest przyczyną powstawania blizn na rogówce? Mogą być one zazwyczaj skutkiem rozmaitych chorób (np. półpaśca), urazów mechanicznych np. skaleczenia, oparzenia i zadrapania albo dostania się do oka ciała obcego. Jednak blizny na rogówce mogą wytworzyć się też w konsekwencji nieostrożnego zakładania soczewek korekcyjnych. Poza dostrzegalnym pogorszeniem się wzroku, o pojawieniu się blizn rogówki świadczy kilka innych objawów, takich jak przykładowo wrażenie swędzenia gałki ocznej, wrażliwość na światło oraz puchnięcie powiek, toteż jeśli ich doświadczasz zalecamy niezwłocznie pomyśleć o wizycie u okulisty. W czasie szczegółowego badania sprawdzi on umiejscowienie, wielkość oraz głębokość blizn, jak również poinformuje o metodach ich leczenia.

Likwidacja blizn rogówkowych – jak przebiega zabieg metodą PTK?

Najpopularniejszą w dzisiejszych czasach procedurą likwidacji blizn rogówki jest PTK – zabieg przeprowadzany w sporej liczbie klinik, zajmujących się laserową korektą wad wzroku. Metoda PTK pozwala na usunięcie zarówno blizn z centralnego, jak i peryferyjnego obszaru rogówki. PTK wykorzystuje się także do leczenia innych nieprawidłowości tej części oka. Blizny niweluje się w procesie odparowania przy użyciu promienia lasera wierzchniej powłoki tkanki rogówki. Ten zaledwie kilkuminutowy zabieg nie wymaga pełnego znieczulenia, wystarczające jest miejscowa anestezja gałki ocznej, którą aplikuje się preparatem w kroplach prosto na powierzchnię rogówki. Po zabiegu przez kolejne parę tygodni trzeba nie przemęczać oka, słuchać się dokładnie poleceń lekarskich i cyklicznie pojawiać się na kontroli zgodnie z harmonogramem.

Dane teleadresowe:
Voigt Klinika Oka
ul. Bobrzyńskiego 14 - Blok C
30-348 Kraków

Mob.: +48 537 553 553
E-mail: [email protected]