książki kryminalne, książki thrillery

Skąd bierze się nieustająca popularność literatury kryminalnej, thrillerów i horrorów?

Pokaźna rzesza czytelników interesuje się strasznymi opowieściami. Niektórzy preferują historie z pogranicza horroru, pozostali uwielbiają zagłębiać się w głębokie zakątki zawiłych procesów myślowych brutalnych bandziorów oraz psychopatycznych morderców. W natłoku kanałów telewizyjnych i podcastów, na których dostępnych są setki produkcji prezentujących odbiorcom prawdziwe oraz fikcyjne historie, nadal jedną z najprzyjemniejszych metod styczności z nimi są książki kryminalne i thrillery.

Książki kryminalne i thrillery – z jakiej przyczyny czuć niepokój?

Amator powieści kryminalnych i horrorów natychmiast powie, że chodzi o szybki zastrzyk adrenaliny. Oglądając bądź czytając horrory pragniemy przez jakiś czas pozwolić ponieść się głębokiemu wrażeniu strachu, którego sporadycznie przeżywa się na co dzień. Brak dziś dla człowieka w naturze poważnych zagrożeń, a jeżeli już się czymś stresujemy to z reguły finansami, pracą lub problemami zdrowotnymi. Jeśli nie uprawiamy ekstremalnych sportów, nie znajdujemy się w okolicznościach, w których nasz organizm wyzwala w znacznych ilościach adrenalinę, innymi słowy hormon przetrwania i stresu. A właśnie poczucie lęku uczy nas radzić sobie z kryzysowymi sytuacjami. To dlatego bajki Andersena czy braci Grimm mają na ogół tak niepokojący i makabryczny charakter – tak historie te ostrzegało dzieci przed niebezpieczeństwami otaczającego ich świata, uświadamiając je jednocześnie, że dobro nie zawsze zwycięża.

Książki kryminalne są lepsze niż serial

XXI wiek to okres szybkiej rozrywki. Odbiorcy, jeśli wyłuskają na nią kilka godzin, szukają serialu limitowanego bądź filmu, którego oglądanie zajmie maksymalnie parę godzin. Entuzjaści mrocznych kryminałów i thrillerów są właściwie rozpieszczani wyborem produkcji tego rodzaju, które oferowane są na płatnych oraz darmowych platformach streamingowych. Co godne zaakcentowania, częstokroć te seriale i filmy są oparte na popularnych książkach, lecz jest im daleko do pierwowzoru i ich oglądanie nie przynosi podobnej frajdy jak czytanie oryginału. Książkę, szczególnie opowieść horror czy kryminalną, konsumuje się w inny sposób niż film fabularny – spokojniej, a przy tym z większą uwagą. W książce każda dygresja, rozmowa i postać (nawet ta ostatniego planu) kształtuje nastrój snutej opowieści. Niepokój wyzwalany jest u czytelnika zazwyczaj niespiesznie, lecz umożliwia to dokładniejszą analizę przedstawionych wydarzeń oraz relacji bohaterów. Jeżeli wobec tego masz chwilę i lubisz czytać, daj się przestraszyć kryminałom, horrorom oraz thrillerom.

Dane teleadresowe:
Księgarnia internetowa Motyle książkowe
Zwrotnicza 6
01-219 Warszawa