Oryginalny element prywatnych ogrodów, tarasów lub patio – rzeźby z brązu

Rzeźba to jedna z pierwotnych form artystycznego wyrazu. Pierwsze dzieła obecne były już w okresie prehistorycznym i nieustannie towarzyszą nam w rozlicznych dziedzinach naszego życia. Znajdziemy je przede wszystkim tam, gdzie obcujemy ze sztuką – w kościołach, w galeriach oraz w muzeach, ale też w przestrzeni ogólnodostępnej: na placach i ulicach, w budynkach urzędów, a nawet w galeriach handlowych. Powszechność rzeźb w naszym codziennym życiu jest na tyle duża, iż nie całkiem jesteśmy świadomi tego, że dzieła tworzone rękoma rzeźbiarzy napotykamy właściwie codziennie. W tym wpisie podamy parę przykładów potwierdzających powyższe słowa.

Odlewy artystyczne w szkołach i urzędach

Dzieła rzeźbiarzy, także jeśli przedstawiają ogromne walory estetyczne i artystyczne, notorycznie są przez nas traktowane jako norma – na terenach ogólnodostępnych (chociaż nie tylko) są wszak spotykane dosłownie na każdym kroku. Niezliczone pomniki, jak również rzeźby rozmieszczone na ulicach, na zieleńcach bądź w przydomowych ogrodach, widoczne są wszak w zdecydowanej większości polskich miejscowości. Ponad to niejednokrotnie można je zobaczyć także w licznych budowlach. Są dekoracją m.in. w urzędach, szkołach czy pozostałych gmachach użyteczności publicznej

Rzeźby z metalu. Kto je stworzy?

Wspomniane wyżej przykłady dotyczą w głównej mierze masywnych, nieruchomych prac. Aczkolwiek stanowi to mniejszą część wszelkich rzeźb obecnych w naszym codziennym życiu. Zdecydowana większość z nich to jednak nieduże prace, przeznaczone wyłącznie do prywatnego użytku – to przykładowo medale, nagrody na laureatów turniejów czy popiersia na zamówienie. Inicjatorzy przeróżnego typu plebiscytów czy turniejów sportowych nie mają z tym problemów, bowiem zakup rzeźby na zamówienie (figur z brązu czy innych stopów) nie generuje dużych kosztów, a ich przygotowanie należy po prostu zlecić doświadczonemu rzeźbiarzowi.