warzywa kiszone, domowe przetwory z warzyw

Chrupkie i zdrowe przekąski – o popularnych domowych kiszonkach

Kiszonki warzywne są tak silnie zakorzenione w polskiej kuchni, że uważamy, iż jest to wyłącznie słowiański frykas, rzadko spotykany w pozostałych krajach świata. Jednak domowe kiszonki popularne są nie tylko w całej Europie, ale także w obu Amerykach oraz w Azji.

Kiszone przetwory warzywne słyną ze swoich właściwości prozdrowotnych

Wedle historyków metoda zabezpieczenia pokarmów poprzez ich zanurzenie w solance, w soli bądź w zlewie z octu, znana jest ludzkości od ponad 4 tysiącleci. Proces ten prawdopodobnie nie wywodzi się nawet z Europy, a z terytoriów antycznej Mezopotamii. Pokarm poddany fermentacji mlekowej nie psuje się, bo niska kwasowość zawiesiny, w której się go zanurza, blokuje namnażanie się bakterii gnilnych. Paręset lat temu była to najlepsza metoda, żeby wydłużyć czas przydatności do konsumpcji warzyw, ryb i mięsa nawet o kilka miesięcy. Stąd też przyjął się zwyczaj przyrządzania m.in. kiszonych przetworów z myślą o miesiącach zimowych. Kiszonki od początku swojego istnienia słyną z własności prozdrowotnych, co rzecz jasna jest potwierdzone. Mają one m.in. sporo witaminy C, dlatego też żeglarze statków, które miały na pokładzie kwaszonki, sporadycznie chorowali na gnilca. Co ciekawe, w naszym języku kwaszone przetwory z warzyw nazywa się w swobodnej mowie “kiszonkami”, tymczasem kiszonka to… karma dla zwierząt np z buraka cukrowego czy grochu.

Kwaszonki – co się najczęściej kisi?

Najbardziej znanym warzywem kiszonym jest ogórek, którego używa się w kuchni de facto w większości rejonów świata, także w Kanadzie i w USA, gdzie ten typ przetworów warzywnych nie jest zbyt popularna. Lecz ogórki kwaszone są tam prawdopodobnie niezmiernie lubianym składnikiem hot-dogów, kanapek i burgerów. Nad Wisłą obok ogórka, bardzo popularne są kiszone buraki i kapusta, z których korzysta się do przygotowania zup oraz surówek. Niemniej jednak nie tylko te warzywa da się kisić. W różnych krajach świata kisi się m.in. brokuły, paprykę, jak również owoce (przykładowo cytryny), a niekiedy nawet jaja.

Solanka i ocet modyfikują teksturę oraz smak warzyw, dając im chrupkość i kwasowość. Domowe kwaszonki nie tylko z warzyw, z czasem lat stały się fundamentem albo istotnym dodatkiem do setek potraw regionalnych. Należy wiedzieć, iż smak kiszonek różnić się w poszczególnych krajach świata, gdyż jest on zależny od dodawanych do zalewy dodatków, które stosuje się w trakcie kwaszenia. W związku z tym ogórek kiszony według tradycyjnego polskiego przepisu, będzie smakował odmiennie niż ten wyprodukowany np. w Indiach.

Dane teleadresowe:
"ARTMAN" spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp. k.
Niedomicka 47
33-132 Niedomice

Mob.: +48 669 997 776
E-mail: [email protected]