Charakterystyka i zastosowanie kantara dla konia

Kantary zamówisz na horse-trade.pl.

Kantar jest powszechnie używanym fragmentem uprzęży dla konia. Bardzo przypomina uzdę, gdyż jedyną różnicą między oboma rozwiązaniami jest brak wędzidła – części wsuwanej do pyska, umożliwiającej przekazywanie sygnałów do stąpającego konia. Kantar to jeden z kluczowych elementów ekwipunku jeździeckiego, z którym konie praktycznie się nie rozstają. W następstwie tego powinien on być dopasowany do profilu i wielkości głowy konia oraz nie przyczyniać się do powstania obtarć. Jak więc wybrać właściwy kantar dla konia? Na które jego właściwości warto zwrócić uwagę?

Co lepsze dla zwierzęcia – kantar skórzany czy podszywany?

W sklepach odnajdziemy przeróżne warianty kantarów: podszywane, skórzane, taśmowe i sznurkowe. Te ostatnie, zwane również halterami, są zalecane z uwagi na znaczną kontrolę, którą jeździec przy ich użyciu ma nad koniem. Dla zwierzęcia dużo bardziej wygodny jest jednakże kantar taśmowy lub skórzany. Znacznie większą wygodę zapewniają kantary podszywane – na przykład sztucznym lub naturalnym futerkiem, które da się zdjąć celem konserwacji. Kantar tego rodzaju znakomicie zapobiega tworzeniu się uszkodzeń skóry, a jednocześnie pozwala przywiązać zwierzę w trakcie pielęgnacji i dawać możliwość jego prowadzenia podczas tresury czy spacerów.

Kantary – jakie rozmiary są w sprzedaży

Kantary dla koni produkowane są w paru rozmiarach. Najmniejszy rozmiar to foal, który będzie pasował źrebiętom oraz kucom miniaturowym. Kolejny to shetty (0), który stosują właściciele pokaźniejszych źrebiąt oraz koni szetlandzkich. Kantar nazywany pony (1) został natomiast stworzony dla kucy (np. islandzkich) i roczniaków większości ras. Kantary cob (2) i full (3) są zaś średnich wymiarów i są odpowiednie między innymi dla koni fryzyjskich, holsztyńskich, półkrwi arabskiej oraz trakenów. Maksymalny rozmiar to xfull (4), który dedykowany jest dla ras zimnokrwistych (jak konie belgijskie lub perszeron) i większych ras gorącokrwistych (na przykład kladrubskich).

Dane teleadresowe:
Sklep Jeździecki Horse-Trade
ul. Michała Korpala 4
30-389 Kraków

Tel.: +48 12 423 00 96
Mob.: +48 728 95 00 96
E-mail: [email protected]