Kiedy wykonać badania psychologiczne kierowców?

Jeżeli potrzebujesz zlecić badania psychologiczne Bielsko, skieruj się na http://www.badaniabielsko.pl.

Na sytuację na szosach w największym stopniu rzutują kwalifikacje prowadzących jeżdżące po nich auta. Naprawdę ważne okazuje się to w przypadku kierowców zawodowych – na przykład taksówkarzy oraz kierowców TIR-ów oraz busów. W ich sytuacji ważne są tak umiejętności, jak i predyspozycje psychiczne. Z tego względu przedstawiciele tych zawodów zgodnie z przepisami powinni regularnie przechodzić badania psychologiczne kierowców. Warto więc napisać na ten temat parę zdań. Jak często muszą być wykonywane? Na czym opierają się tego rodzaju badania psychotechniczne? I, co najważniejsze, jak możemy się do nich nastawić?

Czego spodziewać się na badaniach psychotechnicznych kierowców?

Badania kierowców powinny być wykonywane co pięć lat. Ta reguła nie dotyczy z kolei specjalistów, którzy ukończyli 50 lat – powinni wszak przeprowadzać je co trzydzieści miesięcy. Badania psychotechniczne kierowców przeprowadzane są przez psychologa w odpowiedniej poradni, który najpierw przeprowadza badania charakterologiczne. Przybierają one postać konwersacji z kierowcą, w czasie której odpowiada on na zadania dotyczące zachowań w skrajnych przypadkach. Kolejna część badań psychologicznych kierowców to test na inteligencję, natomiast następnie wykonywane są testy na specjalnych urządzeniach, podczas których badana jest zdolność szybkiej reakcji, podzielność uwagi, percepcja prędkości czy dostrzeganie w ciemności.

Badania psychologiczne kierowców – o czym nie zapominać?

Po ich wykonaniu kierowca jest zapraszany na rozmowę z psychologiem, który w jej trakcie powiadamia go, czy zaliczył badanie. Co istotne, powinniśmy pamiętać, iż nie dla wszystkich ich rezultaty będą pomyślne. Szanse na pomyślne zakończenie badań psychologicznych kierowców można jednak nieco podnieść. W jaki sposób? W sieci dostępne są liczne opisy działania urządzeń, na jakich są przeprowadzane badania psychotechniczne – to świetne narzędzie, by zawczasu przekonać się, jak one funkcjonują.

Dane teleadresowe:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]