trekkingi

Czym są trekkingi i kto może wziąć w nich udział?

Wycieczki w góry przybierają wiele form. Od powolnych spacerów po łatwych szlakach w bezpośrednim otoczeniu schronisk turysty, przez wielogodzinne, piesze wędrówki po szlakach plasujących się wyżej na skali trudności, aż po rygorystyczne trekkingi. By wziąć udział w tych ostatnich, konieczna jest praktyka w przemieszczaniu się po górach (zarówno oznaczonymi szlakami, jak i poza nimi), minimum dobra sprawność fizyczna, jak również umiejętność korzystania ze sprzętu wspinaczkowego oraz turystycznego. Aczkolwiek w zamian za nieraz olbrzymi trud otrzymujemy możliwość podziwiania niesamowitych widoków i obcowania z dziewiczą naturą.

Trekkingi – dopasuj stosowny stopień trudności do swojej kondycji

Poziom trudności technicznej jest uzależniony od obszarów, przez które przebiegają trekkingi. Profesjonaliści wymieniają 3 poziomy trudności wycieczek w regiony górskie. W trekkingach pierwszego stopnia partycypować mogą te osoby, które wyróżniają się dobrą kondycją, a stan ich zdrowia nie stanowi przeciwwskazana do zwiększonej aktywności. Kolejny stopień trudności wymaga lepszej kondycji fizycznej oraz przynajmniej podstawowej praktyki w górach – chociażby w Karpatach. Najwyższy stopień to wycieczki dla uczestników z doskonałą kondycją, znajomością charakteru wysokich gór i radzącym sobie z obsługiwaniem sprzętu, a także przyzwyczajonych do mało komfortowych warunków biwakowania w trakcie długiej wędrówki.

Dokąd wyjechać na trekking?

Trekkingi można prowadzić we wszystkich górach. W naszym kraju entuzjaści tego typu aktywności najbardziej upodobali sobie trasy w Tatrach. Jeżeli zaś chodzi o inne góry na kontynencie europejskim, ogromnym powodzeniem szczycą się wschodnia część Karpat, leżące na granicy z Azją Kaukaz i Ural, Alpy, a także Góry Przeklęte na Bałkanach. Najbardziej zaawansowane w trekkingu jednostki mogą natomiast sprawdzić swoje umiejętności podczas wyprawy w Karakorum, Andach lub Himalajach.

Dane teleadresowe:
Exploruj.pl
ul. Sobiczkowa 53A
34-511 Kościelisko

Tel.: +48 12 444 18 46
Mob.: +48 690 168 051
E-mail: [email protected]