System SWIFT – poznaj kody BIC popularnych polskich banków

Kluczowe wiadomości w temacie systemu bankowego SWIFT. Przekonaj się!

Pomimo, iż praktycznie regularnie korzystamy z usług bankowych, wiele Polaków po raz pierwszy dowiedziało się o funkcjonowaniu systemu SWIFT w 2022 roku w kontekście rozważania wdrożenia sankcji względem Rosji w związku z konfliktem zbrojnym na Ukrainie. Tymczasem system SWIFT używany jest już od lat siedemdziesiątych XX w. i jest jednym z fundamentów wydajnego działania światowego rynku finansów.

System rozliczeń SWIFT – przyśpiesza przelewy międzynarodowe

SWIFT to akronim od Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication, co po polsku znaczy Stowarzyszenia na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej. Na co dzień jednak tego skrótu używa się po prostu do określenia międzynarodowego systemu rozliczeń między bankami, bez którego wykonanie przelewów międzynarodowych byłoby zdecydowanie dużo bardziej złożone niż obecnie. SWIFT to jeden z najpopularniejszych, jednak nie jedyny działający w dzisiejszych czasach system tego typu. Nie licząc przykładowo w Naszym kraju funkcjonują także z systemów: SORBNET, SEPA i Express Elixir.Na całym świecie funkcjonują też różne systemy lokalne, obsługujące wyłącznie rozliczenia między bankami na terenie konkretnego państwa.

Jak zatem wyróżnia się system SWIFT? Obejmuje on swoim działaniem praktycznie wszystkie kraje świata, a przy tym korzystają z niego nie tylko instytucje bankowe, których liczba obecnie przekracza już 11 tys., ale także giełdy, domy maklerskie oraz wiele pozostałych podmiotów finansowych. Każdy członek systemu bankowego SWIFT musi posiadać swój unikalny kod (Bank Identifier Code), złożony z 8 znaków (liter oraz cyfr). Dopuszczalne jest również nadawanie kodu SWIFT oddziałowi banku, w takim przypadku taki kod zawiera 11 znaków.

System rozliczeń SWIFT – prezentujemy kody BIC/SWIFT znanych banków w Polsce

Nawet jeżeli zaledwie okazjonalnie korzystasz z przelewów międzynarodowych, warto znać kod BIC/SWIFT swojego banku, a przynajmniej wiedzieć gdzie błyskawicznie znaleźć takie dane. Niżej wymieniamy kody BIC największych banków, prowadzących placówki w Polsce.

– Raiffeisen Bank Polska: RCBWPLPW
– BIC ALIOR BANK: ALBPPLPW
– Getin Bank: GBGCPLPK
– Credit Agricole: AGRIPLPR
– Bank BPH: BPHKPLPK
– PKO BP (w tym dla rachunków PKO Inteligo): BPKOPLPW
– Pekao SA (z żubrem): PKOPPLPW
– mBank (BRE): BREXPLPWMBK
– BNP Paribas Bank Polska SA: PPABPLPK
– Bank Millenium: BIGBPLPW
– BANK POLSKIEJ SPÓŁDZIELCZOŚCI: POLUPLPR
– Santander Bank Polska: (dawniej BZ WBK): WBKPPLPP
– ING Bank Śląski: INGBPLPW
– CitiBank: CITIPLPX

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]