Gdzie sprawdzić aktualny kurs dolara i wymienić walutę?

W tym miejscu znajdziesz szczegółowe informacje na temat kursu dolara.

Jeszcze 40 lat temu każdy pragnął mieć co najmniej kilka dolarów, aby udać się na zakupy do Pewexu. Natomiast w latach dziewięćdziesiątych trzymanie oszczędności w tej walucie stanowiło wyznacznik powodzenia w życiu zawodowym. Dzisiaj znaczna część Polaków zamawia na co dzień zakupy płacąc dolarami, korzystając przy tym z powszechnej globalizacji oraz opcji międzynarodowej dostawy paczek z popularnych światowych portali zakupowych. Nie dziwi zatem to, iż dolar stał się walutą, która nie wywołuje już sentymentu, a nabyć go można również przez internet, ponieważ od wielu lat w Polsce funkcjonują kantory internetowe, w których można wymienić złotówki na dolary po kursie często korzystniejszym niż w bankach.

Dolar amerykański – co należy wiedzieć o tej walucie?

Nazwa „dolar” wywodzi się od terminu “talar”. Taką nazwą określano czeskie monety wybijane z 1 oz srebrnego kruszcu. I faktycznie z początku walutą płatniczą w U.S.A. były monety. Pierwsze banknoty dolarowe, które w początkowym okresie zyskały sobie sporo przeciwników, zostały wprowadzone do obiegu dopiero w latach 60-tych XIX w. jako sposób na rozwiązanie kryzysu związanego z brakiem monet. Niewiele osób wie, iż banknoty dolarowe nie są wykonane z papieru, a z mieszanki włókien lnianych oraz bawełnianych z domieszką paru innych komponentów, pozostających utajnione. Nie znaczy to jednakże, że amerykańskie banknoty są bardzo trwałe – według statystyk małe nominały krążą w obiegu maksymalnie do 4-5 lat, a banknoty o wartości 100$ – 9-18 lat. Zniszczone banknoty są mielone, a wytworzony z nich surowiec jest przekazywany przedsiębiorstwom, które sporządzają z nich materiały budowlane. Monety krążą w obiegu ok. 30 lat, jednak są one także na ogół gubione, a nierzadko właściwie wyrzucane przez obywateli USA. Podług analiz tak dzieje się rokrocznie z prawie 62 mln $ w bilonie.

Kurs dolara – te dane znajdziesz na stronie kantoru online

Dolar to nazwa wielu walut jednak nie przeczmy, że kiedy mówimy “dolar” to mamy na myśli dolara amerykańskiego, który jeszcze w poprzednim wieku był najważniejszą walutą na świecie, a dopiero w tym wieku pomału osłabiał się. Jednakże wymiana dolara wciąż jest sporą część obrotów na rynku Forex. Osoby zainteresowane najświeższym kursem dolara amerykańskiego mogą w dowolnym momencie sprawdzić jego cenę np. na stronach kantorów online, gdzie kurs walut odświeżany jest w kilkusekundowych interwałach. Ponadto, można tam przejrzeć historyczne dane dotyczące kursu dolara, a także zestawić jego wartość z aktualnymi kursami innych światowych walut.