Faktura ustrukturyzowana. Czytaj więcej na flobo.io.
System faktur ustrukturyzowanych miał pierwotnie funkcjonować już w październiku 2021 r., jednak ostatecznie przedsiębiorcy na możliwość korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur musieli czekać do 2022 r. Projekt ruszył w dniu 1 stycznia 2022 r. Po 12 miesiącach okresu przejściowego, w którym stosowanie KSeF jest fakultatywne, zaczynając od stycznia 2023 r. stanie się to obligatoryjne dla każdego czynnego podatnika VAT, jak i dla przedsiębiorców zwolnionych z tego podatku.
Faktury ustrukturyzowane – plusy tego rozwiązania
Faktury ustrukturyzowane to nic innego jak dokumenty elektroniczne, które posiadają precyzyjnie ustaloną strukturę danych zakodowanych z użyciem języka znaczników XML. Takie kodowanie właściwie niewiele mówi człowiekowi, który nie ma wiedzy jak go odczytać, natomiast dla odpowiedniego programu do wystawiania i rozliczania faktur ten dokument jest absolutnie klarowny. Fakt, że faktury mają jednakową strukturę powoduje, że niezależnie od tego jakiego oprogramowania do księgowości użyją obie strony transakcji, dane będące elementami faktury ustrukturyzowanej będą odczytane identycznie. Jest to istotna zmiana na lepsze zwłaszcza dla biur rachunkowych, które dotąd często spotykały się z przypadkami niepoprawnego przeniesienia w oprogramowaniu księgowym danych z faktur przekazywanych przez klientów w formie pliku PDF lub zdjęcia faktury papierowej. Faktura ustrukturyzowana kategorycznie wyklucza możliwość pomyłki przy przenoszeniu informacji z faktury przez pracownika biura rachunkowego, a także nieprawidłowego ich rozszyfrowania przez technologię OCR.
Krajowy System e-Faktur – przedsiębiorcy wiele na nim zyskują
Wszyscy właściciele firm z początkiem stycznia 2021 r. mogą odebrać i wystawić fakturę ustrukturyzowaną poprzez Krajowy System e-Faktur uruchomiony przez Ministerstwo Finansów. Dzięki KSeF właściciele firm zyskują między innymi poprawę bezpieczeństwa rozliczeń, gdyż mogą być pewni, że nie zgubią faktury (system zachowuje dane o dokumentach przez dekadę), są zwolnieni z obowiązku przesyłania pliku JPK_FA, a także wcześniej otrzymają zwrot podatku VAT. Natomiast Ministerstwo Finansów dostaje narzędzie, które pozwala na silniejsze uszczelnienie systemu podatkowego, czyli w wyższym stopniu zapobiega nieprawidłowościom w sferze podatku dochodowego, akcyzowego i od towarów i usług. Watro podkreślić, że obowiązek stosowania Krajowego Systemu e-Faktur nie równa się zakazowi korzystania z zewnętrznej aplikacji do księgowania, jednak trzeba dokonać jej integracji z KSeF.
Flobo
Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail:
[email protected]