Kliknij tu, aby zaopatrzyć się w silniki szczotkowe.
Dużo przedmiotów, z którymi stykamy się każdego dnia i bez których byśmy sobie nie poradzili, aby działać stosuje silniki elektryczne na prąd stały. Duże lub małe, bezszczotkowe czy też szczotkowe, te urządzenia zrewolucjonizowały nasz tryb pracy oraz życia, lecz przeciętny człowiek zazwyczaj nie wie, jak pracują te silniki, ani jak są one skonstruowane.
Silnik elektryczny prądu stałego – zasługa czołowych inżynierów XIX w.
Rolą silników na prąd stały jest generowanie energii mechanicznej z elektrycznej. Ich nazwa wskazuje, że zasila je prąd, w którym zwrot i kierunek przepływu ładunków elektrycznych jest niezmienny. Silniki tego rodzaju istnieją od niemal dwóch wieków i nie są zasługą jednej osoby. Do ich konstrukcji, następnie modyfikacji i w konsekwencji ich wprowadzenia do ogólnego wykorzystania w różnego typu mechanizmach, przyczyniły się eksperymenty i wynalazki uznanych inżynierów połowy XIX wieku, jak m.in. Gaston Planté, Michael Faraday oraz Zénobe Gramme. Silniki na prąd stały skonstuowane są ze stojana, rotora, dwóch magnesów zwróconych do siebie biegunami różnoimiennymi, między którymi wytwarza się pole magnetyczne, komutatora i szczotek. Dzisiaj często wykorzystywane są również silniki bezszczotkowe, które przede wszystkim z uwagi na brak tego stosunkowo awaryjnego elementu, są postrzegane za bezpieczniejsze, dużo trwalsze, i są ogólnie lubiane za fenomenalną niezawodność, a także bezszelestną pracę.
Gdzie używa się silników elektrycznych DC?
Powiedzieć, że silniki prądu stałego są używane zasadniczo wszędzie nie jest przesadą. Jeśli w domu posiadasz odtwarzacz CD/DVD czy też w notebooku masz zainstalowane dyski HDD, to w ich mechanizmie bez wątpienia znajduje się bezszczotkowy silnik. Silniki elektrycznena prąd stały są podzespołem sterowanych na odległość pociągów czy samochodzików, czyli zabawek, które lubiliśmy jako dzieci i które pewnie sprezentujemy też naszym synom oraz córkom. Silniki tego typu napędzają duże i małe pompy hydrauliczne niezastąpione w wielu gałęziach przemysłu, między innymi budowlanej, wydobywczej oraz produkcyjnej. W przyszłości, dzięki silnikom na prąd stały samochody elektryczne będą powszechne, a już dziś te silniki optymalizują naszą mobilność, bowiem napędzają tak chętnie używane segwaye, hulajnogi oraz rowery elektryczne. Z silników DC korzystają także miłośnicy elektroniki do tworzenia najróżniejszych prototypów z obszaru robotyki i mechaniki.
Choć silniki DC o niedużej mocy bez trudu da się nabyć w sklepach dla hobbystów czy z asortymentem elektronicznym, to te do przemysłowego użytkowania osiągalne są na zamówienie tylko u dystrybutorów, oferujących wysokie jakościowo rozwiązania od renomowanych producentów.
Dane teleadresowe:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa
Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail:
[email protected]