Motoreduktor – co warto o nim wiedzieć?

Zobacz, gdzie zaopatrzyć się w motoreduktory kątowe.

Motoreduktor to w najprostszych słowach zintegrowany układ napędowy złożony z przekładni mechanicznej i silnika. Jak działają motoreduktory i jak się je stosuje? O tym przeczytasz w naszym wpisie.

Motoreduktor – poznaj zasadę jego działania

Motoreduktory pozwalają na efektywne korzystanie z elektrycznych silników jako napęd w licznych zastosowaniach w przemyśle. Przy użyciu przekładni redukującej, wysoka prędkość obrotowa silnika jest ograniczana nawet do kilkuset razy, przy symultanicznym proporcjonalnym nasileniu jego momentu obrotowego. Naturalnie efektywność przekładni nigdy nie będzie 100%, w związku z tym zawsze pojawia się nieznaczna dysproporcja pomiędzy mocą wejściową i mocą wyjściową motoreduktora. W skład nierozłącznego zestawu jakim jest motoreduktor mogą dodatkowo wchodzić inne podzespoły jak sprzęgła czy hamulce. Ogromną zaletą motoreduktorów jest fakt, że są to prefabrykowane zestawy, które można bez przeszkód znaleźć w katalogu producenta tak, by ich parametry dokładnie odpowiadały wymogom danego projektu. Konstruktorzy nie tracą dzięki temu tygodni, a czasem miesięcy, na żmudne wyliczenia oraz testy pojedynczych zestawów elementów. W zależności od rodzaju i konstrukcji przekładni, motoreduktor może być dedykowany do lekkich, umiarkowanych bądź dużych obciążeń, jak również do krótkotrwałego bądź długotrwałego czasu pracy.

W motoreduktorach, w których wykorzystano wielostopniowe przekładnie, można otrzymać niezwykle wysoki zakres przełożeń, wynoszący wręcz do kilku tysięcy.

Wykorzystanie i typy motoreduktorów

Mimo, że motoreduktory mogą być składane z użyciem kilku rodzajów silników (DC, AC, BLDC oraz bocznikowych), wyróżnia się je według rodzaju przekładni umieszczonej na ostatnim stopniu przełożenia. A więc wyróżnia się motoreduktory:
– motoreduktory planetarne (posiadające przekładnię planetarną),
– motoreduktory ślimakowe (wykorzystujące przekładnię ślimakową),
– motoreduktory stożkowe (posiadające przekładnię stożkową),
– motoreduktory walcowe oraz płaskie (wykorzystujące przekładnię walcową).

Nie ma zapewne takiego obszaru gospodarki, w którym nie dałoby się wykorzystać motoreduktora w roli napędu. Czy to przemysł, produkcja żywności czy transport, dzięki motoreduktorom poruszają się przeróżne automaty, jak m.in wertykulatory, kolejki w parku rozrywki, linie bagażowe na lotniskach albo schody ruchome. Duże spektrum ich wielkości, mocy oraz rodzajów zastosowanych w nich przekładni i silników spowodowała, iż ilość możliwych kombinacji, jakie współcześnie mają w ofercie najpopularniejsi światowi producenci motoreduktorów, powinno się wyrażać już nie w setkach czy tysiącach, ale w zasadzie w milionach.

Dane teleadresowe:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]