Co warto wiedzieć o obrączkach ślubnych?

Potrzebujesz obrączkek ślubnych Kraków? Skieruj się tu.

Dla wielu osób ceremonia ślubu jest nad wyraz wzruszającym dniem w życiu. Sakrament ten łączy małżonków po wsze czasy, a znakiem ich uczucia, lojalności i zaangażowania są obrączki ślubne.

Mężczyźni nie zawsze nosili obrączki

Z początku nie było podziału na pierścienie zaręczynowe i obrączki, toteż mają one wspólne dzieje, które sięgają aż do Starożytności. Zaledwie w XIII w. Kościół Katolicki przyjął obrączki do prawa kanonicznego, na skutek czego przekazanie żonie pierścienia stało się cząstką ceremonii zaślubin. Niedużo osób wie natomiast, że mężowie rozpoczęli noszenie na palcu obrączki ślubnej kilkaset lat później. I chociaż wcześniej miały miejsce sytuacje, iż zakładali pierścienie na dłoń gdy wyruszali na wojnę, niemniej jednak tradycja ta upowszechniła się szeroko w poprzednim stuleciu, a dokładniej podczas II Wojny Światowej. Obrączka miała przywodzić na pamięć żołnierzowi, iż w domu czeka na niego żona, za którą ma walczyć i której powinien być wierny. W Polsce para małżeńska nosi obrączki ślubne na palcu serdecznym prawej ręki, jednakże w wielu krajach, jak na przykład w Meksyku, w Stanach Zjednoczonych Ameryki, we Włoszech czy na Słowenii, zakłada się je na lewą dłoń, gdzie według tradycyjnych przesądów biegnie legendarna “żyła miłości”, wiodąca wprost do serca. Inaczej niż pierścionków zaręczynowych, pary poszukują i mierzą obrączki razem, jednakże tradycja powiada, iż przyszła żona nie powinna dokładać się do zakupu, bowiem jest to zobowiązanie narzeczonego.

Obrączki ślubne współcześnie

W przeciwieństwie do pierścionków zaręczynowych, obrączki cechują się skromniejszym wzornictwem. Przez okres wielu stuleci wytwarzano je z najrozmaitszych materiałów, w mniejszym lub większym stopniu trwałych. Później użyto do tego metale (takie jak żelazo lub mosiądz) reprezentujące moc miłości. Współcześnie do ich sporządzenia stosuje się z reguły platynę i złoto, które są oznaką ufności wobec małżonka. Naturalnie, inkrustuje się je nierzadko kamieniami szlachetnymi, jednakże wciąż najchętniej kupowane są proste, ponadczasowe pierścienie ze złota i delikatne obrączki, w których zastosowano dwa rodzaje złota (np. tradycyjne i białe). Sklepy jubilerskie, które specjalizują się w sporządzaniu obrączek, świadczą również często usługę grawerowania artystycznego. Mamy więc możliwość personalizacji obrączki grawerując do nich imiona małżonka, datę ślubu albo ważny dla młodej pary cytat.

Dane teleadresowe:
Alians - sklep jubilerski
ul. Kalwaryjska 32
30-504 Kraków

Tel.: +48 12-296-32-80
E-mail: [email protected]