Sposoby składania serwetek, dekoracje z papieru

Serwetki zawsze pojawiają się na stole. Mają one za zadanie spełniać dwie role: stanowić efektowną dekorację oraz służyć gościom podczas spożywania posiłków, dla ochrony ubrania lub też dla oczyszczenia ust lub rąk. Na elegancko przygotowanym na przyjęcie gości stole, powinny pojawić się serwety papierowe jak i materiałowe.

Te pierwsze mają służyć do jednorazowego użytku natomiast te drugie goście mogą rozłożyć sobie na kolanach, aby nie zaplamić sukienki lub spodni podczas obiadu czy spożywania przekąsek. Tak jedne jak i drugie nie zostają niedbale położone przy każdym nakryciu, raczej zawsze staramy się, aby miały oryginalną formę. Można je złożyć w określony sposób lub też umieścić w ozdobnych pierścieniach lub obręczach, dołączając do nakrycia każdego z gości. Obie formy są ciekawym sposobem na to, aby każda serweta materiałowa, stanowiła elegancką dekorację stołową.

Jeśli chodzi o małe serwetki papierowe, najlepszym wyjściem jest umieszczenie ich w odpowiednio dobranych pod względem innych elementów dekoracyjnych, serwetnikach. Mogą mieć one przeróżną postać od prostych, minimalistycznych do bardziej wyrafinowanych przedstawiających motywy roślinne lub dowolne inne. Taki serwetnik to dodatkowe upiększenie stołu oraz spójny element zastawy stołowej, dopasowany pod względem swej postaci do innych dodatków, takich jak na przykład pojemniki na sól i pieprz.

Jeśli przygotowujemy nakrycie stołu na komunię lub chrzciny, który będzie duży warto postawić kilka serwetników. Natomiast w przypadku małego stolika organizowanego na małe przyjęcie wśród przyjaciół wystarczy jeden ustawiony na środku. Dekoracje z papieru, jakie pojawiają się na stołach to zwykle oryginalnie złożone serwety. Można je kupić w większych opakowaniach wybierając dowolny deseń. Z kolei sposób ich uformowania, będzie zależeć od naszej własnej inwencji.

Jeśli brak nam pomysłów warto skorzystać z propozycji zamieszczanych na stronach internetowych lub też czasopismach. Takie ozdoby elegancko złożone mogą imitować kwiat, dekoracyjną harmonijkę w kształcie wachlarza a umieścić je można swobodnie na stole obok talerza lub też wetknąć do kieliszka. Zręcznie złożona chusteczka, może posłużyć, jako „przybornik” gdzie zostaną umieszczone sztućce. To bardzo zgrabna i funkcjonalna forma złożenia serwetki.