Ozdabianie stołu na chrzest

Tak chrzest jak i komunia to ważne wydarzenia w życiu rodziców i ich dzieci. Z tej okazji spotyka się rodzina a także znajomi, aby towarzyszyć w tak ważnej uroczystości dzieciom przyjmującym sakramenty święte i ich rodzicom. Ponadto sami zaproszeni goście mają ważne role do spełnienia. Chodzi tutaj przede wszystkim o chrzestnych, którzy zobowiązują się do pomocy w wychowaniu pociech ich rodzicom a podczas I Komunii świętej drugi raz stają się świadkami wiary i towarzyszą swym podopiecznym w kolejnym ważnym momencie ich życia.

Ponieważ każda z tych okazji gromadzi szerokie grono osób, to i stół przy, którym zasiądą podczas uroczystego obiadu, powinien być duży i elegancko zastawiony. Zwykle dekoracje na chrzest oraz komunię kojarzą się z bielą i tak zazwyczaj są aranżowane. Pojawia się szykowny obrus i dopasowane dodatki w postaci również białych, bądź występujących w pastelowych kolorach serwetek papierowych jak też materiałowych.

Nieodzownym fragmentem stołu przygotowywanego na takie okazje są kwiaty. Najlepiej wybierać delikatne bukiety z białych lub blado- różowych róż. Doskonale spisują się także margaretki ułożone w stosowny bukiet z gustownie dobranymi dodatkami w postaci zielonego santini lub liści paproci. W momencie, kiedy stół jest duży takich jednakowych bukietów powinno być kilka. Zawsze należy pamiętać, że nie powinny być one zbyt duże, aby nie utrudniać komunikacji pomiędzy zgromadzonymi przy stole osobami.

Biały obrus to oczywiście najlepszy wybór, stanowi on randze przyjęcia, sprawia wrażenie nienaganności i dobrego gustu. Jednakże dozwolone są różne dekoracje w postaci złotych lub srebrnych naszyć, dodatkowo upiększających i dodających elegancji nakryciu. By uniknąć monotonii dobrze jest wybierać nie krzykliwe dodatki w barwach pastelowej zieleni, różu, błękitu czy też odcieni żółtych i pomarańczowych. Będą one stanowić wraz z wybranym rodzajem kwiatów doskonałe uzupełnienie dekoracji stołu.

Nieco bardziej zwraca się uwagę na biel w przypadku przyjęcia komunijnego, co ma stanowić odniesienie do samego sensu wydarzenia. Jednakże i tutaj dozwolone są pewne kolorowe dodatki. Ważne, aby komponować je z umiarem, nie stwarzając wrażenia sztuczności oraz przesycenia przystrojeniem, jakie pojawi się na stole.