Jak udekorować stół na Wigilię, Boże Narodzenie, Wielkanoc

Boże Narodzenie to święta, ogólnie rzecz ujmując bardzo dekoracyjne. Dzieci przez kilka miesięcy czekają tylko na to, aby móc ubrać choinkę a to nie jedyna ozdoba tego szczególnego czasu w roku. Wykonujemy różnego rodzaju stroiki z gałązek świerkowych, przyozdabiając błyszczącymi bombkami, szyszkami i suszonymi owocami. Samo przygotowanie ozdób na drzewko świąteczne stało się ostatnimi czasy bardzo modne, bowiem zaczynamy znów powracać do dawnych ozdóbek, jakie robiły ręcznie nasze babcie i mamy.

Udekorować na Boże Narodzenie można dosłownie każdy zakątek domu, drzwi wejściowe a nawet sufit, co jest najlepszym dowodem na to, że to radosne święta, wielobarwne a rozpoczyna je Wigilia, do której zasiadamy całą rodziną, aby wspólnie zjeść tradycyjne potrawy i podzielić się opłatkiem. Jako dzień poprzedzający Boże Narodzenie, również wymaga odpowiedniego przygotowania, przede wszystkim stołu, tak, aby stwarzał on świąteczną atmosferę sprzyjającą składaniu sobie życzeń i wspólnemu radowaniu się.

Powinien pojawić się na nim ładny obrus niekoniecznie biały. Dobrym pomysłem będzie wykorzystanie czegoś o bardziej jaskrawych barwach jak czerwień, fiolet czy też z motywami kwiatowymi na przykład gwiazdy betlejemskiej oraz innymi typowo bożonarodzeniowymi. Ponadto kolację wigilijną będą rozświetlać świece, przybrane w zieleń prawdziwych bądź też sztucznych gałązek świerkowych i serwetki z dekoracyjnymi motywami elegancko uformowane.

Nieco inny charakter ma przybranie stołu wielkanocnego. Inny rodzaj świąt i inna pora roku sprawiają, że prezentuje się on jakby bardziej świeżo. Zamiast iglastych gałązek pojawia się baranek wraz z rzeżuchą a opłatek zastępuje jajo święcone. Ponadto same jajka w postaci pisanek stanowią piękną ozdobę świątecznego stołu.

Prócz samych atrybutów wielkanocnych, stół oczekujący przybycia gości, powinien być gustownie odziany w obrus lub dużą serwetę. Umieścić można na nim także dodatkowe serwetki, oryginalnie złożone, strojny koszyczek na święconkę lub stroik wykonany z gałązek przyozdobiony kolorowymi wstążkami. W zależności od tego czy stół przygotowujemy na wielkanocne śniadanie czy też obiad, takie dobierzemy dodatki, aby uświetniały spożywanie posiłków. Przy okazji Świąt Bożego Narodzenia warto też pomyśleć o ciekawej dekoracji stołu na Sylwestra.